Google Bert Algoritması Nedir
logoload
Yükleniyor...
TEKLİF İSTE
Google Bert Algoritması Nedir
27.04.2021

GOOGLE BERT ALGORİTMASI NEDİR

Google organik arama sonuçlarının güncellenmesi adına geliştirdiği Bert Algoritmasını (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) yayına aldı. Kullanıcıların isteklerini daha iyi anlamak ve onlara en iyi sonucu sunmak adına geliştirilen bu algoritma oldukça başarılı sonuçlar vermeye başladı. Yapılan açıklamalarda Google Bert Algoritması yapılan sorgularda % 10 'un üzerinde bir etki yarattığı belirtilmektedir.

Bu güncellemeden önce yapılan arama kelimeleri tek tek değerlendirilmeye alınmakta ve anlam bütünlüğüne önem verilmiyordu. Bert algoritmasının devreye alınması sonucunda yapılan aramalar kelimelerin anlamsal bütünlüğü ele alınarak yapılmaya başlandı. Buda kullanıcıların tam olarak aradığı ve istediği sonuca ulaşması konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Bert Nedir?

Çift Yönlü Kodlayıcı Beyanı anlamını taşıyan Bert, açık kaynak kodlu NPL temellidir. Daha basit bir ifade ile arama motoru üzerinden yapılan sorguları yapay zeka sistemi ile daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye almakta ve daha doğru sonuçlar vermektedir. Ayrıca iki yönlü dil işleme özelliği taşıyan Google Bert her arama kelimesini daha kapsamlı değerlendirmekte ve doğru analizler yapılmasına imkan tanımaktadır. Arama motoru kullanıcılarının kullandığı kelimelerin eş anlamlılarını ve anlamdaş kelimelerinin de değerlendirilmeye alındığı kapsamlı bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle yapılan aramalarda tek anlam yerine farklı ve çok anlamlı sonuçların ortaya çıkması sağlanmaktadır.

Google Bert'in SEO ya Etkisi Nedir?

Google tarafından gerçekleştirilen her algoritma güncellemesinde olduğu gibi Bert güncellemesinde de içerik üreticilerinin dikkat etmesi gereken bir takım durumlar oluşmaktadır. Özellikle bu güncellemeden sonra arama sıralamalarında bir takım değişiklikler oldu. Özellikle bir kaç anahtar kelime üzerine hazırlanan içerikler bu algoritmadan olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenle hazırlanacak olan içeriklerin özgün, daha fazla açıklayıcı ve anlamlı olması büyük önem kazanacaktır.

Ayrıca içeriklerin arama motoru için tercih edilen kısa kelimeler yerine daha açıklayıcı özelliğe sahip uzun kuyruklu anahtar kelimelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Daha önceden yayınlanan içeriklerin kullanıcı odaklı olması halinde bu güncellemeden olumsuz etkilenmeyeceğini de belirtmek isterim.

Google Bert Algoritması; İçerik üreticileri için oldukça önemli bir güncelleme olarak dikkat çekmektedir. İçeriklerin arama motorlarında üst sıralara çıkmak için değil de tamamen kullanıcıların ihtiyaçları için hazırlanması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

.fixed-nav-item a

MERHABA!