Google Seo İçin En İyi Backlink Araçları
logoload
Yükleniyor...
TEKLİF İSTE
Google Seo İçin En İyi Backlink Araçları
24.04.2017

GOOGLE SEO İÇİN EN İYİ BACKLİNK ARAÇLARI

Web sitelerinizin SEO analizindeki en önemli süreçlerden birisi de;  Google’ın sıralama faktörlerine göre büyük etkisi olan backlinklerinizin analizleri. Bu analizler sonucunda, rakiplerinizi nasıl başarı kazandıklarını öğrenerek yeni startejiler oluşturabilmenizin yanısıra mevcut backlink portfolyonuzu da değerlendirebilirsiniz. Bu yazıda, şimdiye kadar kurumsal SEO çalışmalarında kullandığımız bazı backlink araçlarının, kullanıcı odaklı artı ve eksilerinden bahsedeceğim. ilk olarak Open-Site Explorer’ı tanıtarak başlayalım.

Open Site Explorer

Open Site Explorer; diğer backlink araçlarıyla kıyaslandığında daha kaliteli ve daha detaylı veriler sağlamakta.  Çıkarılan detaylı backlink analizleri içerisinde, linklerin nofollow olup olmadığı, anchor text değerleri ile SEOmoz’un PageRank algoritmasının temel mantığını kullanarak oluşturduğu Page Authority ve Domain Authority değerleri  yer alıyor.  Bildiğiniz üzere, son dönemlerde Google’ın PageRank konusunda net değerler sağlamadığını ve bu değerlerin doğrudan link alımı ve değerlendirmesi için bir kriter teşkil etmiyor. Bu sebepten ötürü bu metrikler çok büyük bir önem arz ediyor. Benzer metrikleri bir sonraki aşamada anlatacağımız Majestic SEO’da da görüyoruz.

    

 

Bahsettiğimiz bu verilere ve içinde Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal ağlardaki paylaşım miktarlarını da içeren verilerinin bulunduğu daha detaylı bilgilere aylık 99$ karşılığında sağlanan PRO üyelikle ulaşabiliyorsunuz.  Özellikle SEO’da sosyal metriklerin analiz edilebilmesi adına Open Site Explorer’ı sıklıkla kullanıyoruz. Aynı zamanda, bu PRO üyelik ile diğer tüm SEOmoz araçlarını da kullanabiliyorsunuz. Elbette OpenSiteExplorer sadece ücretli  bir servis değil. Ücretsiz kullanıcılar için ne yazık ki günde sadece 3 backlink analizi yapabiliyor ve buradaki tüm detaylara tam anlamıyla ulaşamıyorlar. Buna karşın PRO kullanıcılar istedikleri her veriye sınırsız olarak ulaşabiliyorlar. Analizlerinizi yaparken filtre düzeninizi “followed + 301″ “only external” “pages on this root domain” olarak belirlerseniz, tüm sitenizi hedefleyen ve dışarıdan gelen backlinkleri takip edebilirsiniz. Aksi takdirde, site-içi linklemeden gelen linkler kafanızı karıştırabilir.

Majestic SEO

Majestic SEO da benzer bir biçimde çalışan online bir servis.  Ücretsiz kullanım için ciddi bir fonksiyonu bulunmayan Majestic SEO’nun premium sürümünde pek çok özellik bulunuyor. Özellikle geriye yönelik analizleri ile çok faydalı sonuçlar sağlayan servisin, Historical Data ile Fresh Data özellikleri dikkat çekiyor.  Bildiğiniz üzere, sitelerin  aldıkların backlink sayıları kadar, bunları nasıl bir dengede aldıkları da çok önemli. Majestic SEO sadece güncel verileri almakla yetinmiyor, size kapsamlı olarak geçmişteki linklerinizin sayıları ile bugünkü sayıları arasında bir karşılaştırma sunarak dengeli bir backlink stratejisi kurmanızı sağlıyor.

  

 

Son dönemde, özellikle yurtdışında yapılan araştırmalar SEOmoz’a nazaran MajesticSEO’nun daha çok güncel veriyi analiz ettiğini gösteriyor. Bu sebeple, Citation Flow ve Trust Flow algoritmaları da daha isabetli bir biçimde çalışıyor. Hilltop algoritmasını temel alırsak, bu tip metriklerin düzenlenebilmesi için, güncel datanın tutulması çok önemli.  Genellikle bu aracı, müşterilerimizin SEO çalışmaları sırasında gözlemlediğimiz ani yükseliş sağlayan rakipleri analiz etmekte kullanıyoruz. Belirlenen tarihler arasında hızlı çıkış yapan siteleri, Reverse SEO mantığına göre analiz etmek sizin de web sitenizin aynı başarıyı gösterecek bir strateji uygulamasına yardımcı olabilir.

Cognitive SEO

Cognitive SEO ile devam edelim. Cognitive SEO kendini, bir backlink kontrol eden bir araç olarak  değil backlink yönetim aracı olarak tanımlıyor. Bu backlink aracı hakkında gerçekten söylenecek bir çok güzel ve yararlı şey olduğuna inanıyorum. Kullanmaya başladığınız andan itibaren siz de göreceksiniz ki kullanıcı dostu arayüzü size kendini sevdirecek. Sağladığı birçok veriyle backlinklerinizi iyi bir zeminde ve kısa bir sürede analiz edebileceksiniz.

Bu noktada en çok ilgimi çeken şey, sistemin sağladığı arayüz ve verdiği kapsamlı bilgiler. Kendi siteleriniz ile birlikte rakiplerinizi de ekleyerek, sizin için çok ciddi “Reverse SEO” verileri sağlayabiliyor.  Sisteme, kendi bilgilerinizi ve rakiplerinizin bilgilerini girdikten sonra backlink sayınıza bağlı olarak belirli bir süre analiz için sizi bekletiyor. Bu süreç dahilinde linklerin hala aktif olup olmadığından, detaylı olarak link parametrelerine kadar bilgileri kontrol ediyor. Aynı zamanda, Majestic SEOSEOmoz.orgaHrefsblekko gibi kaynaklardan da backlink sağlıyor olması sebebiyle tercih edilebilir bir hale geliyor.

   

 

Daha sonra, elde etteği sonuçları tek pencerede görebileceğiniz sade bir arayüz sağlıyor. Bu arayüzde, linkin mevcut durumu, link aldığınız sayfaya ait title-anchor text bilgileri ile linkin türüne ve hangi element aracılığıyla link aldığınıza kadar çok ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda SEOmoz’dan mozRank ve mozTrust gibi detayları da anlık olarak kontrol edip, ekrana yansıtıyor. Son olarak en çok etkilendiğim özelliklerden biri de, linklerin belirli bir havuzda biriktirilip analiz edilmesi yerine, anlık olarak kontrol edilmesi.  Pek çok link analiz programı, toplu crawl sonrasında linklerini bir veritabanında bekletip size sunuyorken, bu araç anlık olarak analiz edip veri sunuyor. Cognitive SEO, ücretli bir servis ancak 14 günlük ücretsiz deneme fırsatıyla Cognitive SEO ile tanışabilir, sonrasında ücretli hizmetiyle SEO backlink analizlerinizi sürekli hale getirebilirsiniz.

SEO Spyglass

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan SEO Spyglass, diğer araçların aksine bir web servisi değil, bir yazılım. SEO Powersuite paketinin içerisinde yer alan bir yazılım. Şu an için çok sağlıklı sonuçlar sağlamıyor ancak çok  sayıda web servisinden veri çekerek güncel bir yapı oluşturmaya çalışmakta.