Anahtar Kelime Optimizasyonu
logoload
Yükleniyor...
TEKLİF İSTE
Anahtar Kelime Optimizasyonu
19.04.2017

ANAHTAR KELİME OPTİMİZASYONU

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Bulundugunuz sektörle ilgili olarak arama yapıldıgı zaman web sitenizi Google'ın ilk sayfalarında mı görmek istiyorsunuz? O zaman bu yazımızı dikkatli okuyunuz...

Popüler ve jenerik bir anahtar kelime için ilk sayfada yer almaya çalışıyosanız kesin olarak bir sonuc alamayabilirsiniz fakar içerik pazarlama ve SEO' yu ciddiye alıyosanız, sitenize potansiyel ziyaretçi çekmeniz mümkün.

Google' da anahtar kelime ile web sitenizin trafiğini arttırmanız için bir yazı hazırladık:

1. Zemin hazırlayın.

Bir anahtar kelime trafiği almayı beklemeden önce ilk olarak web sitenizi buna hazırlamanız gerekir:

- Anahtar Kelimelere Uygun Bir Web Sitesi: Web sitenizin SEO kurallarına uygun olması, doğru tasarlanmış olması ve dış bağlantılarının fazla olması gereklidir.Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa, daha fazla bilgi almak istiyorsanız Google Webmaster Guideline ' ı incelemenizi öneriyorum.

- Sosyal Ağlar:  Anahtar kelimelerden hızlı bir sonuc almak istiyorsanız, sitenizde yayınladığınız içerikleri, Twitter, Facebook gibi sosyal ağlarda paylaşmalı ve sizi takip eden,içeriklerinizi paylaşan kitleyi arttırmanız gerekmektedir.

Sosyal Ağ ile çok geniş kitlelere ulaşabilir, iş imkanlarınızı sınırların ötesine taşıyabilirsiniz fakat bunun için sabırlı ve sürekli bir çalışma gerekir bu yüzden bu konuda sabırlı olmalısınız.
 

2. İlk Anahtar Kelime Aramanızı Yapın.

Anahtar kelime listenizi oluşturduktan sonra, anahtar kelimenin arama sayısını belirlemek için Google AdWords Keyword Tool gibi anahtar kelime araçları kullanın.

Anahtar kelime araçları ile;

Popüler bir anahtar kelime varken, daha düşük bir arama sayısı olan anahtar kelime seçmek istemessiniz fakat her zaman popüler olan anahtar kelimeri seçmek size zaman kaybı olarak geri dönebilir çünkü bu kelimelerde  yüksek rekabet vardır ve ne kadar optimasyon yaparsanız yapın sitenize trafik çekmek neredeyse imkansızdır.
 


 

- Sektörünüzle ilgili anahtar kelime seçmek: Eğer seçtiginiz anahtar kelimeler işnizle ilgili, sitenizle ilgili ise anahtar kelimeniz için trafik alma şansınız artar.

Sürecin bu kısmında, anahtar kelimenizin farklı kullanımlarının ve kombinasyonlarının da bir listesini yapmalısınız. Bu, ileride içeriğinizi oluşturuken ve optimize ederken işinize yarayacaktır.
 

3. Rekabet

Bulduğunuz kelimeyi kararlaştırdığınızda, onu arama motorlarında aratın ve rekabeti ölçün.Dikkat etmeniz gerekenler;

- URL Bağlantılar: En üst sonuçlardaki her bağlantı benzer anahtar kelime içeriyormu?

- Sonuçlarda çıkan içeriklerin türü: Ürün sayfaları mı? Blog sayfaları mı? Videolar mı?

- Sonuçlarda çıkan markalar: Büyük markalar mı? Küçük iş yerleri mi? Yeni siteler mi?

- Bu siteler ne kadar güvenilir: En üst 10 sonuçtaki sitelerin ne zamandan beri var olduğunu, kaç adet dış bağlantıları olduğunu ve daha fazlasını kontrol etmek üzere SEO eklentileri (plugin) kullanabilirsiniz.

4. İçerik

Arama motoru optimizasyon uve pazarlama, kullanıcıların arama sorgusunda gerçekten ne istedigini anlamanız konusunda en iyi araçlardır.Anahtar kelimelerinizi özelleştirerek , kullanıcının sitenizi ziyaret etmesini saglayarak sitenizdeki güncel içerikleri yaymasını saglayabilirsiniz

 Arama yapanların, tekrar arama sonuçlarına dönüp daha iyi cevaplar aramamaları için ihtiyaçlarını karşılamak üzere anahtar kelime optimizasyonu yapmalısınız.
 

5. İçeriği kavramsallaştırın.

Anahtar kelime ile sitenize trafik saglamak için ziyaretçilerinize güncel ve net bilgileri paylaşmanız gerekir. Bu güncel içerikler için kendinize bir plan hazırlayın. Anahtar kelimenin sitenize trafik saglamak için bazı maddeler:

  • Makale
  • Blog yazısı
  • Ürün sayfası
  • Bağlantı yönetimi (sitenizdeki diger iç sayfalara verdiginiz veya dış sayfalara verdiginiz baglantılar).

Bu kadar içerik üretmek çok zaman alırmı? İhtiyacınız olan bütçeye sahipmisiniz?

Endişelenmeyin düzgün plan ve hazırlıkla, firma bütçeniz ne olursa olsun yukardaki maddeleri üretebilirsiniz.

 

6. İşleme koyun.

Bu adımda aceleci olmayın, arama yapan kullanıcılar daha çok anahtar kelimeler ile spam yapmayan ve reklamla dolu olmayan sitelere daha çok önem veriyor ve daha kaliteli buluyor.

 

7. Anahtar kelimelerinizi optimize edin.

Optimizasyonu sonradan yapmak yerine içeriğinizi üretirken optimize edin.

Yaptığınız anahtar kelime listesindeki anahtar kelimelerinizi içeriğinizde güçlendirin.Anahtar kelimeler için birçok görünmeyen yer oldugunu unutmayın ve anahtar kelimelerinizi içeriğinizde güçlendirirken Google Guideline kurallarına aykırı herhangi bir hareketten kaçınmayı unutmayın.Bu işlemlerle içeriginiz sonuçlarda görünme şansı kesinlikle artacaktır.

8. Yayınlayın.

İçeriginizi insanlarla paylaşın.Sosyal ağlardanda faydalanmayı unutmayın.
 

9. Dağıtımını yapın.

Bu süreç içeriğinizi yayınladıktan sonra gelmeli. Anahtar kelimeler ile sonuçlarda çıkma şansınız olsa bile bunu olabildigince çok kişinin görmesini sağlayın.

- Hazırladığınız İçeriği şirketinizin Sosyal Ağlarından Paylaşın: Twitter, Facebook, Google+, LinkedIn vb.

-Paylaşımları kolaylaştırın: Site üzerinden paylaşımları kolaylaştırın.Kullanıcılar için sitenize takip, paylaşım butonları ekleyin, kullanıcıları paylaşmaya meyilli hale getirin.

- İçeriğiniz için link inşa edin: Link inşaası (link building) hala SEO’nun önemli bir bölümünü oluşturuyor. Sizin sektörünüzle alakalı dış sitelerden içeriğinize link vermek, SEO’nun en önemli kurallarından birisidir.
 

10. Analiz edin.

İnternet canlı bir iletişim aracıdır ve içerğinizi her zaman için optimize edebilirsiniz.Anahtar kelimelerinizin tarfik saglayip saglamadigini Google Analytics gibi istatistik araçlarla kontrol edin.Birkaç hafta sonra eğer anahtar kelimeleriniz iyi bir trafik saglamdiysalar, içeriğinizi tekrar gözden geçirip doğru optimize oldugundan emin olun.Eğer geri dönüs alamassanız seçtiginiz anahtar kelimeler rekabet alanında olabilir.Bu yüzden iyi bir otorite sahibi olana kadar ada az rekabet içeren anahatar kelimeler hedefeleyin. Web tasarım yönergelerinizi de diğer makalelerimizden takip edebilirsiniz.

Arama motoru optimasyonu ile hangi sektörde olursanız olun sitenize trafik çekebilirsiniz.

.fixed-nav-item a

MERHABA!